İstanbul Beyefendisi

2 years ago by in Event, filmler, ttag Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul Modern Müzesi’nin Animasyon Atölyesi‘ne katılmıştım. Filmin montaj aşaması uzun sürünce ben de zamanında yazamamıştım ve böylelikle bu zamana kadar uzamış oldu post’un süresi:) Gelelim atölyede ne iş çıkardığımıza…

Animasyon film teknikleri ve nasıl yapıldıkları ile ilgili kısa videolar ve Sevgili Başar Hocamız’ın görsel anlatımıyla edinmemiz gereken bilgileri aldık. Aslında animasyonlarda temelde her bir hareketin oluşması için birbirini tamamlayacak hareketler tek tek çiziliyor ve çizilen bu kareler art arda gösterildiğinde hareket oluşuyor. Teknik olarak her bir hareket 24 farklı kareden oluşuyor. Günümüzde Pixar gibi dev şirketlerin yaptığı animasyon filmlerinde yaklaşık 120.000 kare yer alıyor. Bu bildiğimiz en klasik yöntem tabi ki. Ama animasyon filmlerin farklı birçok yöntemi daha var. Bunlardan bazıları şöyle; CGI (Computer Generated Imaginary [Bilgisayarla Sağlanan Görüntü]) tekniği, Kukla Animasyonu, Çizgi Animasyon, 3D Animasyon, Gölge Oyunu Animasyonu, Cel Animation ve Stop Motion Animasyonu. Biz atölyede Stop Motion tekniğini uyguladık.

 

Stop motion, kukla, cut-out veya oyun hamuru gibi 3 boyutlu modelleri kullanarak hareket edermiş gibi gösteren bir teknik. Stop motion tekniğinde; öncelikle kamera modele karşı sabitleniyor. Bunu kendiniz de denemek isterseniz muhakkak bir tripota ihtiyacınız olduğunu hatırlatmalıyım. Daha sonra modeli küçük küçük hareket ettirerek her hareketi tek tek fotoğraflanıyor. Her bir hareket için 15-24 kare çekiliyor. Çekilen tek kare resimleri sırasıyla dizilip oynatılması ile hareket elde ediliyor. Son olarak sahneleri montajlanarak tamamlanıyor. Biz de burada bahsetmiş olduğum teknikle küçük bir animasyon film hazırladık.

ModaModa

 

Filmimiz 8 saniyelik kısa animasyon. Evet yanlış yazmadım ”saniye” 😀 Ama sakın öyle saniye olduğuna bakmayın, bu 8 saniye için 5 saatlik hummalı bir grup çalışması yaptık. Bu 5 saat; öncelikle iki karakteri yaratma sürecinden( en uzun kısmı bu oluyor). Ve sonra bir hikaye oluşturmamız ve ardından da çekime geçmemizle biten bir süreçten oluşuyor. Konusu, bir Eski Dönem İstanbul Beyefendisi ile Modern Zaman İstanbul Beyefendisi‘nin İstanbul Modern Müzesi‘nde karşılaşması ve selamlaşması.

Biz yaparken büyük bir zevk almış ve eğlenmiştik. Yeni dostluklar kurmamız da cabası 🙂 Umarım enerjisi size de geçer.

İyi seyirler…

Bunu paylaşmak ister misin?...ModaModaModaModaModa